Reklama

Niedziela Wrocławska

Mamy prawo poznać prawdę

Niedziela wrocławska 16/2015, str. 7

[ TEMATY ]

rocznica

Lilianna Sicińska

Msza św. w kościele św. Stanisław, Wacława i Doroty we Wrocławiu w 5. rocznicę katastrofy smoleńskiej

Msza św. w kościele św. Stanisław, Wacława i Doroty we Wrocławiu
w 5. rocznicę katastrofy smoleńskiej

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Od pięciu lat każdego 10. dnia miesiąca do kościoła pw. św. Stanisława, Wacława i Doroty przybywają rzesze wiernych, by podczas Mszy św. za Ojczyznę modlić się za 96 ofiar smoleńskiej katastrofy i ich najbliższych. W 5. rocznicę tej tragedii Eucharystii przewodniczył abp Józef Kupny.

W „świątyni trzech narodów”, której dzieje łączą historię Czech, Niemiec i Polski zawsze modlono się za Ojczyznę. Jak wyjaśnia ks. Andrzej Brodawka, tutejszy proboszcz, bez względu na burzliwe dzieje Śląska i niezależnie od tego, kto na Śląsku sprawował władzę, w annałach tej parafii zapisano, że to tu gromadził się wierny lud w przełomowych momentach religijnych i historycznych.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Razem z bliskimi Dolnoślązaków, którzy zginęli na pokładzie prezydenckiego TU 154 M, na Eucharystię – kulminacyjny moment obchodów rocznicy tragedii przyszli wrocławianie, samorządowcy, przedstawiciele związków zawodowych, „Solidarności”. Uroczystą oprawę zapewnili harcerze z ZHR.

Mówiąc o bolesnych wydarzeniach sprzed pięciu lat metropolita wrocławski nawiązał do tajemnicy boskich zamysłów: „Bo myśli moje nie są myślami waszymi ani wasze drogi moimi drogami”. – Nie jest nam dane poznać ani zrozumieć, dlaczego Bóg dopuszcza do takich tragedii – mówił abp Józef Kupny.

Reklama

– Dlaczego w tak tragiczny sposób zginęło 96 osób, wśród nich najważniejsze osoby w państwie? Dlaczego zginęli nasi najbliżsi? To przekracza nasze możliwości poznawcze i wymyka się ludzkiej logice – tłumaczył metropolita zapewniając, że Jezus jest z wszystkimi, którzy boleją i płaczą po tej narodowej tragedii.

Poważnym niepokojem nazwał arcybiskup to, co dzieje się wokół prób wyjaśnienia katastrofy. –Społeczeństwo ulega podziałowi, szargane jest dobre imię tych, którzy zginęli; rani się rodziny ofiar katastrofy. Tak dłużej być nie może! To nie służy Ojczyźnie, nie służy dobru wspólnemu, lecz odziera państwo z jego autorytetu, pokazuje i obnaża jego słabość!

– Katastrofa smoleńska domaga się pełnego wyjaśnienia. Do tego mają prawo rodziny ofiar, społeczeństwo, do tego my wszyscy mamy prawo. Trzeba dołożyć starań, żeby uczynić wszystko, by zbliżyć się do tej prawdy, w pełni ją poznać – podsumował abp Kupny.

Jacek Świat, mąż wrocławskiej posłanki Aleksandry Natalli-Świat, która także zginęła 10 kwietnia 2010 r. w imieniu najbliższych ofiar katastrofy smoleńskiej podziękował kapłanom za sprawowanie Mszy św., a wszystkim przybyłym – za pamięć, nieustające modlitwy i wsparcie.

2015-04-15 21:48

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dla uczczenia 100. rocznicy odzyskania niepodległości

Niedziela lubelska 20/2018, str. II

[ TEMATY ]

rocznica

niepodległość

Katarzyna Szczablewska-Siwek

Uczestnicy i organizatorzy konkursu

Uczestnicy i organizatorzy konkursu
W czasach, kiedy Polski nie było na mapach świata, wielu polskich duchownych świadomie przyjęło na siebie obowiązek obrony podstawowych wartości narodowych. Ich bohaterska postawa jest dowodem na to, że Kościół zawsze służył narodowi polskiemu. Nie można zrozumieć historii Polski bez chrześcijaństwa i Kościoła katolickiego. Taką świadomość mieli organizatorzy 10. jubileuszowego konkursu kierowanego do dzieci i młodzieży z terenu archidiecezji lubelskiej, a poświęconego tematyce roli Kościoła, jaką odgrywał w historii, sztuce i literaturze na przestrzeni dziejów.
CZYTAJ DALEJ

Św. Siostra Faustyna przywiązywała do tej praktyki dużą wagę. Ty też możesz wylosować swojego patrona

2026-01-04 09:36

[ TEMATY ]

praktyka

św. Siostra Faustyna

losowanie patrona

BP Sanktuarium MB Licheńskiej

Na początku każdego nowego roku w klasztorach Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia odbywa się tradycyjne losowanie rocznych patronów. Do tej wieloletniej praktyki mogą dołączyć także osoby świeckie za pośrednictwem strony internetowej www.faustyna.pl.

Wraz z patronem każda siostra otrzymuje intencję modlitewną oraz przesłanie na cały rozpoczynający się rok. Patronów losują również osoby związane ze zgromadzeniem, wśród nich kapłani, współpracownicy, członkowie i wolontariusze stowarzyszenia „Faustinum”, przyjaciele sióstr oraz uczestnicy grupy „Sanktuarium Bożego Miłosierdzia” działającej na Facebooku.
CZYTAJ DALEJ

Bolesławiec: Dzieciątko Jezus w szopce powieszono na sznurze za szyję! Prokuratura umarza postępowanie

2026-01-05 21:42

[ TEMATY ]

profanacja

Karol Porwich/Niedziela

Profanacji szopki ustawionej na bolesławieckim rynku dokonano w nocy z piątku na sobotę 19/20 grudnia - informuje portal istotne.pl.

Mieszkańcy przechodzący przez rynek w nocy chcieli zajrzeć do przygotowanej na okres świąteczny, tradycyjnej szopki bożonarodzeniowej, w której ustawiono figury Matki Bożej, św. Józefa i Trzech Króli, a w żłobku położono lalkę symbolizującą Dzieciątko Jezus.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję