Reklama

Kościół

Gwardia Szwajcarska ma nowego rzecznika prasowego

Papieska Gwardia Szwajcarska ma nowego rzecznika prasowego. Młodszy kapral Claude Frei objął tę funkcję 1 grudnia 2025 r., zastępując w niej kaprala Eliaha Cinottiego.

2025-12-03 08:52

[ TEMATY ]

Gwardia Szwajcarska

Vatican Media

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Służył w armii szwajcarskiej

Młodszy kapral Frei pochodzi ze szwajcarskiej miejscowości Diepoldsau-Schmitter w kantonie St. Gallen, niedaleko granicy z Austrią. Do korpusu Gwardii Szwajcarskiej wstąpił 1 czerwca 2020 r.

Przed podjęciem pracy w Watykanie nowy rzecznik prasowy ukończył naukę zawodu mechanika-konstruktora maszyn w Heerbrugg w kantonie Sankt-Gallen. W armii szwajcarskiej Frei służył w stopniu sierżanta w oddziałach logistycznych.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Jego poprzednik, kapral Eliah Cinotti, opuścił Gwardię Szwajcarską pod koniec listopada 2025 r., aby podjąć „nowe wyzwanie zawodowe”. W komunikacie Gwardia Szwajcarska „serdecznie dziękuje Cinottiemu za jego ogromne zaangażowanie w pełnieniu funkcji rzecznika prasowego”.

Młodszy kapral Frei jest od teraz odpowiedzialny za całość działań medialnych papieskiej straży i jest osobą kontaktową dla prasy.

Od ponad pięciu wieków chronią Papieża

Gwardia Szwajcarska od 1506 roku strzeże Papieża i jego rezydencji, nie zmieniając niczego w swojej zasadniczej misji. Zmieniły się natomiast metody, którymi gwardziści wykonują swoją pracę, oraz środowisko, w którym się poruszają. jak stwierdza komendant Gwardii, pułkownik Christoph Graf, pod tradycyjnym renesansowym mundurem kryje się młody, nowoczesny i dobrze wykształcony Szwajcar.

„Z najemnikiem z XVI wieku łączy go głęboka pewność, że Kościół Jezusa Chrystusa i Następca Piotra zasługują na zaangażowanie – nawet za cenę własnego życia, jeśli zajdzie taka potrzeba. Ponadto obu łączy zamiłowanie do przygody w środowisku międzynarodowym, koleżeńskość, możliwość nauczenia się zawodu w dziedzinie bezpieczeństwa, doświadczenie intensywności własnej wiary, nauka nowego języka oraz zbliżenie się do kultury włoskiej” - dodaje komendant.

W październiku odbyła się przysięga 27 nowych gwardzistów.

Oceń: +4 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Watykan: 4 października zaprzysiężenie 27 nowych papieskich gwardzistów

4 października zostanie zaprzysiężonych 27 nowych gwardzistów papieża Leona XIV. Ceremonii o godzinie 17:00 na dziedzińcu św. Damazego w Pałacu Apostolskim przewodniczyć będzie jako przedstawiciel papieża arcybiskup Edgar Pena Parra, substytut w Sekretariacie Stanu Stolicy Apostolskiej, poinformowała 12 września Papieska Gwardia Szwajcarska.

Zgodnie z dorocznym zwyczajem ceremonia zaprzysiężenia nowych rekrutów miała się odbyć 6 maja, jednak po śmierci papieża Franciszka 21 kwietnia data została przesunięta na czas nieokreślony.
CZYTAJ DALEJ

„Nie mówić o Panu Bogu, to jest obciach” – Rafał Patyra o sile wiary

2025-12-05 21:39

[ TEMATY ]

świadectwa

Rafał Patyra

Red.

Rafał Patyra

Rafał Patyra

Rafał Patyra, znany dziennikarz, obecnie związany z TV Republika, nie ukrywa swojej głębokiej wiary. W swoich publicznych wypowiedziach stanowczo podkreśla, że otwarte mówienie o Bogu jest w dzisiejszych czasach nie tylko wyrazem odwagi, ale przede wszystkim koniecznością. Dziennikarz dla portalu niedziela.pl dzieli się swoim osobistym doświadczeniem, w którym zerwanie z „luźnymi” relacjami z Bogiem odmieniło jego życie.

Rafał Patyra jest jednym z tych medialnych głosów, które z pełną świadomością i bez wstydu przyznają się do Chrystusa. W przeciwieństwie do powszechnego trendu sprowadzania wiary do sfery całkowicie prywatnej, dziennikarz zachęca do publicznego świadectwa, nazywając milczenie o Bogu... obciachem.
CZYTAJ DALEJ

Mężczyźni z różańcem na ulicach Piotrkowa Trybunalskiego

2025-12-07 10:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Archiwum organizatora

Piotrków Trybunalski - Męski różaniec

Piotrków Trybunalski - Męski różaniec

Tradycyjnie, w pierwszą sobotę miesiąca, ulicami Piotrkowa Trybunalskiego przeszedł Męski Różaniec. W modlitewnej inicjatywie wzięło udział ponad 40 mężczyzn, którzy rozpoczęli spotkanie pod kościołem Najświętszego Serca Jezusowego. Uczestnicy wydarzenia wysłuchali fragmentu z Listu św. Pawła Apostoła do Efezjan dotyczącego walki duchowej, po czym odmówili modlitwę do św. Michała Archanioła i wyruszyli w procesji różańcowej.

Podczas przejścia ulicami miasta mężczyznom towarzyszył śpiew pieśni religijnych, rozważanie tajemnic różańca oraz modlitwa w różnych intencjach – za Kościół, rodziny, jedność wspólnot i potrzebujących. Celem wydarzenia, jak podkreślają organizatorzy, jest publiczne świadectwo wiary i obecności chrześcijańskich wartości w przestrzeni publicznej. Uczestnicy zaznaczają, że modlitwa ma wymiar nie tylko duchowego umocnienia, ale również odpowiedzialności za otoczenie i lokalną wspólnotę.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję