Reklama

Niedziela Podlaska

Nowy Rok, idą zmiany…

Młodzież zrzeszona w Katolickim Stowarzyszeniu Młodzieży Diecezji Drohiczyńskiej oraz stypendyści Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” tradycyjnie rozpoczynają rok od wspólnego spotkania opłatkowego z Księdzem Biskupem. W tym roku zostało ono połączone z wyborami do Zarządu Diecezjalnego KSM i Diecezjalnej Komisji Rewizyjnej na VII kadencję

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W auli Wyższego Seminarium Duchownego w Drohiczynie 9 stycznia rano zebrała się młodzież z oddziałów KSM z całej diecezji, aby kolejny raz wybrać skład zarządu i komisji rewizyjnej. Po przedstawieniu sprawozdania z działalności zarządu minionej kadencji została wybrana komisja skrutacyjna, która poprowadziła wybory. Kandydaci do zarządu i komisji rewizyjnej powiedzieli kilka słów o sobie, po czym przystąpiono do głosowania.

Głosowanie i czas podziękowań

Decyzją uprawnionych do głosowania na funkcję prezesa zostały wybrane trzy osoby: Mateusz Stefaniuk, Ewelina Wawrzyniak i Katarzyna Krynicka. Największą liczbę głosów uzyskał Mateusz Stefaniuk. Decyzję o tym, kto spośród tych trzech osób zostanie prezesem, podejmie bp Tadeusz Pikus (na mocy dekretu z 18 stycznia br. został nim Mateusz Stefaniuk – red.). W skład zarządu weszli także: Wioleta Pietraszko, Kamila Dębska, Jakub Akonom oraz Paweł Żuromski. Do komisji rewizyjnej weszli: Łukasz Pietraszko (przewodniczący), Anna Ołowska (zastępca przewodniczącego) oraz Angelika Jankowska (członek komisji).

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Na zakończenie wyborów głos zabrały odchodzące członkinie zarządu, w tym Monika Pietraszko – ustępująca prezes (w zarządzie diecezjalnym od 2006 r.), która ukończyła statutowe 30 lat, przez co nie mogła startować w kolejnych wyborach. Ze wzruszeniem i łzami w oczach podziękowała za lata spędzone w KSM i za wszystko, co ją tu spotkało. Zapewniła również, że jest zawsze gotowa do współpracy i w jej sercu na zawsze będą trzy literki KSM. W swoim przemówieniu podziękowała także Panu Bogu za to, że postawił na jej drodze różnych ludzi, dzięki którym jest dzisiaj tym, kim jest, i posiada tak ogromną wiedzę i doświadczenie. W szczególności podziękowała ks. Andrzejowi Lubowickiemu, którego poznała na jego pierwszej parafii w Hajnówce (2001 r.), a który rzucił ją na głęboką wodę oraz zaufał i dał możliwość, by mogła rozwijać się w KSM. Ewelina Trusiak – ustępująca skarbnik (w zarządzie diecezjalnym od 2011 r.) i Anna Młynarczyk (w zarządzie diecezjalnym od 2009 r.) tego dnia również zakończyły swoją przygodę z KSM, nie startując w kolejnych wyborach. Ze wzruszeniem w głosie podziękowały za czas spędzony w KSM oraz rozwój, który był możliwy dzięki pełnieniu poszczególnych funkcji w zarządzie przez minione lata. Zapewniły, że będą zawsze pamiętać o stowarzyszeniu oraz modlitwie za jego członków.

O wartości rodziny i związkach sakramentalnych

Kolejnym punktem w planie była Msza św. w kaplicy seminaryjnej, której przewodniczył bp Tadeusz Pikus. W homilii mówił o wartości rodziny i miejscu, jakim zajmuje miłość w życiu każdego człowieka. Ksiądz Biskup zaapelował do zebranej młodzieży, aby pielęgnowała miłość małżeńską w zawartych związkach i dążyła do ich zawierania, a nie żyła w konkubinacie.

Podsumowania i plany na przyszłość

Po Mszy św. wszyscy udali się na aulę seminaryjną, na której odbyła się dalsza część spotkania. Tam pracę stypendystów z diecezji drohiczyńskiej podsumował ks. Krzysztof Mielnicki – diecezjalny koordynator Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. O pracy całej fundacji na szczeblu ogólnopolskim oraz planach na najbliższy rok opowiedział ks. Dariusz Kowalczyk – członek zarządu fundacji. Następnie Kamila Dębska (członek nowo wybranego Zarządu KSM) podsumowała rok pracy KSM Diecezji Drohiczyńskiej, a Mateusz Stefaniuk, kandydat na prezesa Zarządu KSM, przedstawił plany stowarzyszenia na 2016 r. Następnie młodzież z oddziału KSM Węgrów klasztor przedstawiła montaż słowno-muzyczny, uświetniając całe spotkanie pięknym śpiewaniem kolęd. Przedstawiciele przybyłych oddziałów KSM złożyli na ręce Pasterza naszej diecezji roczne sprawozdania ze swojej działalności. Następnie KSM-owicze i stypendyści złożyli Księdzu Biskupowi życzenia i wręczyli drobny upominek.

Bp Tadeusz Pikus na zakończenie w swoim przemówieniu i życzeniach podziękował za wszelkie dobro, jakie ma miejsce przez działalność KSM i Fundacji „Dzieła Nowego Tysiąclecia”, a także wyraził radość ze spotkania. Podziękował także ustępującej prezes Monice Pietraszko za zaangażowanie i pracę w zarządzie przez ostatnie kilka lat. Podkreślił fakt, iż pozytywny wynik kontroli z Najwyższej Izby Kontroli jest dowodem na to, że nie ma wątpliwości do działalności prowadzonej przez Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Diecezji Drohiczyńskiej.

Po przemówieniu Księdza Biskupa podzieliliśmy się opłatkiem i złożyliśmy sobie życzenia. Spotkanie zakończyło się słodkim poczęstunkiem na refektarzu seminaryjnym.

2016-01-28 10:11

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Podzielmy się Miłością!

[ TEMATY ]

KSM

Archiwum KSM-u

Z Wińska po Brzeg, Wiązowa i Wrocławia - na 73. Diecezjalny Dzień Orłów i wieczorną zabawę karnawałową Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży przybyło ponad 60 osób!
CZYTAJ DALEJ

Kard. Müller: nie można oddzielać liturgii Słowa od liturgii eucharystycznej

2026-06-24 18:55

[ TEMATY ]

liturgia

Adobe Stock

„Nie można dowolnie dzielić uprawnień kapłańskich i zlecać ich podmiotom zewnętrznym w oparciu o kryteria funkcjonalne” - stwierdza w swoim komentarzu opublikowanym na portalu kath.net kard. Gerhard Müller.

Emerytowany prefekt Kongregacji Nauki Wiary nawiązuje do opublikowanego wczoraj komunikatu Dykasterii ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, przypominającego, że homilia jest integralną częścią Liturgii Słowa, a głoszenie jej jest wypełnianiem posługi nauczania (łac. munus docendi), powierzonej kapłanom i diakonom na mocy święceń. Dlatego też nie można zastąpić jej kazaniem, głoszonym przez osobę świecką.
CZYTAJ DALEJ

Relikwie św. Teresy z Lisieux i jej rodziców wyruszą w ogólnopolską peregrynację

2026-06-25 11:46

[ TEMATY ]

św. Teresa z Lisieux

pixabay.com

Relikwie św. Teresy od Dzieciątka Jezus oraz jej świętych rodziców - Zelii i Ludwika Martin - przybędą z francuskiego Lisieux do Polski i od 2 lipca do 10 sierpnia będą peregrynować po kraju. Duchowe wydarzenie organizowane przez Ojców Karmelitów Bosych Prowincji Warszawskiej rozpocznie się w Szczecinie. Hasłem peregrynacji są słowa: „Przez ufność do miłości”, nawiązujące do „małej drogi” świętości, którą głosiła patronka misji i doktor Kościoła.

Ogólnopolska peregrynacja relikwii św. Teresy od Dzieciątka Jezus oraz jej rodziców, świętych Zelii i Ludwika Martin rozpocznie się od Szczecina. Relikwie zostaną przywiezione z Lisieux we Francji i przez ponad miesiąc odwiedzą dziesiątki wspólnot karmelitańskich, parafii i sanktuariów w całej Polsce. Zakończenie peregrynacji zaplanowano na 10 sierpnia.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję