Reklama

Niedziela Legnicka

Podwójny jubileusz

Dzień 27 października br. wybrano w parafii Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Bogatyni na świętowanie jubileuszu 150. rocznicy powstania parafii i kościoła

Niedziela legnicka 43/2018, str. VII

[ TEMATY ]

parafia

jubileusz

Ks. Piotr Nowosielski

Henryk Nawrocki jest jedną z osób upamiętnionych na okolicznościowej wystawie fotograficznej

Henryk Nawrocki jest jedną z osób upamiętnionych na okolicznościowej wystawie fotograficznej

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Do uroczystości przygotowywaliśmy się od 2012 r. – mówi o tym wydarzeniu proboszcz parafii ks. kan. Jan Żak. – Zaczęliśmy od remontu świątyni. Przy tej okazji składam wielkie podziękowanie pod adresem Pana Burmistrza i pracowników Urzędu Miasta i Gminy, którzy mają wielki udział w odnowieniu wnętrza kościoła. Udało nam się przeprowadzić renowację ołtarza głównego i bocznych, instrumentu organowego, ambony, witraży, posadzki. Po tych pracach, 3 lata temu ogłosiliśmy, że szukamy zdjęć związanych z kościołem. Z przekazanych nam prawie 90 fotografii stworzyliśmy okolicznościową wystawę. Przygotowaliśmy też tablicę informacyjną, która służy nie tylko odwiedzającym to miejsce turystom, ale także nasi parafianie mówią nam, że dzięki niej poznają bliżej historię tej świątyni.

Reklama

A historia jest rzeczywiście bogata. Dowiemy się z niej, że kościół został wybudowany w latach 1863-68, ale początkami sięga lat wcześniejszych, kiedy wybudowano tu kaplicę, w której Rząd Saksoński pozwolił na odprawianie sześciu Mszy św. w ciągu roku. Przypomniani zostali: architekt Albert Stubner i mistrzowie murarscy Scholtz i Hartmann, którzy zostali wybrani do realizacji budowy. Kamień węgielny, o wadze 2056 kg, przywieziony z kamieniołomu Joachima Queissera z Markocic, poświęcono 17 września 1863 r. W roku następnym wzniesione zostały mury tej neogotyckiej świątyni. W 1866 r. zakończono wznoszenie wieży o wysokości 60 m. Na niej znalazły się cztery dzwony. W budowę kościoła zaangażowano wielu ówczesnych mistrzów sztuki budowlanej. Wykonaniem m.in. drewnianych ołtarzy, ambony, konfesjonałów zajął się stolarz i rzeźbiarz Herman Wilhelm z Budziszyna. Okna i witraże wykonał mistrz szklarski Carl Ludwig Turcke z Żytawy. Zegar wieżowy to dzieło mistrza Zacharia z Lipska. Organy wykonał mistrz organowy Kohl z Budziszyna. Kościół został poświęcony 8 listopada 1868 r.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Te i wiele innych informacji o kościele udało się zebrać dzięki pasji Henryka Nawrockiego, który odnalazł w archiwach niemieckich wiele zapisów na temat tej świątyni.

– Warto nadmienić, że kościół ten powstał na terenie, w którym dominowali protestanci. Był to pierwszy kościół i parafia katolicka na tym terenie. Nosi tytuł Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Inicjatorami i fundatorami świątyi były siostry cysterki z pobliskiego Marienthal (Niemcy). Tytuł ten wybrano, jako wyraz podziękowania i wdzięczności papieżowi Piusowi IX, za ogłoszenie dogmatu o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny (1854 r.).

Z upływem czasu świątynia ta stała się „matką” dla kolejnych tworzonych tu parafii – mówi ksiądz proboszcz.

– Nie możemy też zapominać o tutejszych proboszczach. Do 1946 r. pracował tu ksiądz niemiecki. Pierwszym polskim proboszczem został ks. Piotr Mrówka. Po nim długoletnim proboszczem był ks. Józef Pieczonka, który też spoczywa na naszym cmentarzu. Kolejnymi proboszczami byli: ks. Władysław Bochnak, ks. Ryszard Jakubowski, ks. Kazimierz Adamczuk, ks. Maciej Wesołowski, a po nim obowiązki proboszczowskie zostały zlecone mojej osobie. Z okazji jubileuszu przygotowaliśmy też pamiątkową tablicę, na której chcemy upamiętnić tych duszpasterzy – dodaje ks. Żak.

Zapraszamy do odwiedzania świątyni w Bogatyni i zapoznaniem się nie tylko z jej bogatą historią, ale także całego tego regionu.

2018-10-24 10:55

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Postanowili mieć własną parafię

Niedziela częstochowska 27/2023, str. IV

[ TEMATY ]

parafia

FotoFax

W przyjaźni z Panem Jezusem

W przyjaźni z Panem Jezusem

Tak długo, jak tu jestem, nie doznałem żadnej przykrości od parafian – mówi ks. Bogdan Ignasiak.

Parafia w Kiełczygłowie powstała z parafii w Rząśni w 1924 r. Wtedy to został wybudowany kościół drewniany. W czasie II wojny światowej świątynia służyła za skład mebli, była obozem przejściowym dla osób wywożonych na roboty do Niemiec, a nawet służyła za stajnię dla koni.
CZYTAJ DALEJ

Fatima: Codzienna Msza Święta w języku polskim w Kaplicy Objawień

2026-07-23 14:43

[ TEMATY ]

Fatima

Msza Święta

BP KEP

Od 3 października 2026 roku w Kaplicy Objawień Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Fatimie (Portugalia) codziennie o godz. 7.00 rano będzie sprawowana Msza Święta w języku polskim – poinformował przewodniczący Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Turystyki i Pielgrzymek bp Piotr Przyborek.

Z radością informuję, że od 3 października 2026 r. w Kaplicy Objawień Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Fatimie (Portugalia) codziennie o godz. 7.00 rano będzie sprawowana Msza Święta w języku polskim.
CZYTAJ DALEJ

Pierwsza pomoc to nie teoria, to uratowane życie. Poruszająca postawa studentki pod Jasną Górą

2026-07-24 11:12

[ TEMATY ]

pomoc

Karol Porwich/Niedziela

Pełen profesjonalizm, a do tego przysłowiowa „zimna krew” studentki Uniwersytetu Jana Długosza w Częstochowie - Weroniki Swodczyk (kierunku ratownictwo medyczne) miały wpływ na uratowanie życia ludzkiego. Dramatyczne wydarzenia rozegrały się pod Jasną Górą. Studentka nie zawahała się nawet na chwilę… - jej czyn doczekał się podziękowań (i pochwał) zamieszczonych na profilu Stacji Pogotowia Ratunkowego w Częstochowie.

„19 lipca 2026 roku pod Jasną Górą w Częstochowie doszło do nagłego zatrzymania krążenia u pielgrzymującego na Jasną Górę mężczyzny. Jeszcze przed przyjazdem zespołu ratownictwa medycznego świadkowie zdarzenia natychmiast podjęli resuscytację krążeniowo-oddechową (RKO). W przypadku nagłego zatrzymania krążenia liczy się każda sekunda. Natychmiastowe rozpoczęcie uciśnięć klatki piersiowej oraz szybkie wezwanie zespołu ratownictwa medycznego wielokrotnie zwiększają szanse poszkodowanego na przeżycie i powrót do zdrowia. Każdy z nas może znaleźć się w sytuacji, w której od podjętej decyzji, odwagi i gotowości do działania będzie zależało ludzkie życie.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję