Reklama

Kościół

Obserwator

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Turcja

Podminowany dialog

Dekretem prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana losy Hagii Sophii podzielił tym razem kościół Świętego Zbawiciela na Chorze, od 1948 r. aż do chwili obecnej mający status muzeum, w którym pierwsze piątkowe modlitwy miały miejsce 21 sierpnia.

Decyzja władz tureckich spotkała się z protestem hierarchów Kościoła greckokatolickiego i wywołała wzrost napięcia między Turcją a Grecją. Prezydent Grecji, Katerina Sakellaropoulou, napisała na Twitterze, że przekształcenie w meczet słynnej świątyni, która od kilkudziesięciu lat pełniła funkcję muzeum, jest aktem prowokacji władz państwowych Turcji, który podminowuje dialog międzyreligijny i międzykulturowy. W oficjalnym stanowisku greckie MSZ podkreśliło, że decyzja tureckich władz w sprawie kościoła na Chorze jest „kolejnym wyzwaniem dla ludzi wierzących na całym świecie, ale także dla wspólnoty międzynarodowej, która otacza szacunkiem pomniki kultury człowieka”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Rozczarowanie decyzją prezydenta Erdogana o przekształceniu dwóch znanych kościołów muzeów w Stambule w meczety wyraził też Ekumeniczny Patriarchat Konstantynopola.

Reklama

Pierwszy kościół w tym miejscu wybudowano w IV wieku. Znajdował się poza murami miejskimi, stąd jego nazwa: „Kościół za murami” lub „Kościół na wsi”, czyli właśnie Chora. Obecnie istniejący kościół pochodzi z XI wieku, a znajdujące się w nim mozaiki i freski są niepowtarzalnymi dziełami sztuki. Istnieją obawy, że zostaną one ponownie ukryte, tak jak stało się to w 1511 r., kiedy kościół po raz pierwszy zamieniono na meczet.

Margita Kotas

Betlejem

Remont dobiega końca

Koronawirus pokrzyżował plany renowacji Bazyliki Narodzenia Pańskiego. Pierwotnie miały się one zakończyć właśnie w tym roku, kiedy to Betlejem jest kulturalną stolicą krajów arabskich. Włoski archeolog Giuseppe Alessandro Fichera zapewnia jednak, że zakres wykonanych już prac jest ogromny. Rozpoczęto je od remontu dachu; druga istotna interwencja dotyczyła fasady bazyliki, a następnie zajęto się odrestaurowywaniem wystroju świątyni – m.in. mozaik z czasów krucjat, kolumn i malowideł ściennych. Ostatni etap restauracji objął mozaiki na posadzce, które pochodziły jeszcze z czasów pierwszej bazyliki wybudowanej za cesarza Konstantyna. Przy okazji remontu przeprowadzono w bazylice badania archeologiczne.

m.k.

Sport i wiara

Jezus w Lidze Mistrzów

Gwiazdor futbolu David Alaba świętował zwycięstwo Bayernu Monachium w tegorocznej Lidze Mistrzów w koszulce z hasłem nawiązującym do Jezusa. Tym gestem austriacki piłkarz nigeryjskiego pochodzenia, występujący na pozycji obrońcy w niemieckim klubie Bayern Monachium, po raz kolejny podkreślił znaczenie wiary w jego życiu.

Gdy po zwycięstwie 1:0 w rozegranym w Lizbonie 23 sierpnia finałowym meczu Ligi Mistrzów z Paris Saint-Germain, jego koledzy z drużyny nałożyli koszulki z napisem: „Champions of Europe 2020”, Alaba włożył koszulkę ze swoim życiowym motto: „Moją siłą jest Jezus”.

Reklama

David Alaba jest członkiem Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego. Ma opinię człowieka głęboko wierzącego i często przyznaje się publicznie do swojej wiary.

m.k.

Papież do Polaków

Pod matczyną opiekę

Zwracając się do Polaków podczas audiencji generalnej w Pałacu Apostolskim, papież Franciszek nawiązał do obchodzonej 26 sierpnia uroczystości Matki Bożej Częstochowskiej. Wezwał również do modlitwy za ludzi cierpiących.

– Drodzy bracia i siostry, dziś Kościół w Polsce obchodzi uroczystość Czarnej Madonny z Częstochowy. Nosząc w sercu żywe wspomnienie mojej wizyty w tym sanktuarium, cztery lata temu, przy okazji Światowych Dni Młodzieży, jednoczę się dziś z tysiącami pielgrzymów, którzy gromadzą się tam razem z Episkopatem Polski, aby zawierzać siebie samych, rodziny, naród i całą ludzkość Jej matczynej opiece – powiedział papież. – Módlcie się do Najświętszej Matki, aby wstawiała się za nami wszystkimi, a zwłaszcza za tymi, którzy na różne sposoby cierpią z powodu pandemii, i by przyniosła im pocieszenie. Proszę, módlcie się także za mnie – dodał.

m.k.

Dokument

Film o prymasie

Reklama

8 września o godzinie 21.00 TVP 1 wyemituje film dokumentalny Ojciec i Pasterz – Kardynał Stefan Wyszyński. To unikalne dzieło poświęcone osobie i nauczaniu kard. Stefana Wyszyńskiego. Prace nad jego realizacją trwały prawie 3 lata. Twórcy przejechali tysiące kilometrów, odbyli dziesiątki rozmów, spotykali się głównie z osobami, które znały prymasa osobiście. Z czasem te rozmowy rozszerzono także o osoby, które spuścizną Prymasa Tysiąclecia zajmują się zawodowo. Po pokazie filmu w siedzibie Arcybiskupów Warszawskich kard. Kazimierz Nycz powiedział, że jest to jeden z najlepszych filmów, jakie o prymasie powstały.

Producentem filmu jest firma Aurel, a jego reżyserem Piotr Górski.

Red.

Kościół w akcji

Potrzebni wolontariusze

Z apelem do zgromadzeń męskich o zgłaszanie wolontariuszy, którzy pomogliby w domach opieki społecznej w całym kraju z powodu trwającej epidemii COVID-19 zwrócił się ponownie o. Janusz Sok, redemptorysta, przewodniczący Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich. Na jego wcześniejszy, kwietniowy apel odpowiedziało kilkudziesięciu zakonników i zakonnic, którzy pracowali potem m.in. w Bochni, Jeleniej Górze czy Kaliszu.

Zakres oczekiwanej pomocy obejmuje zazwyczaj codzienne czynności, takie jak: mycie, kąpanie, ubieranie, czesanie, karmienie, ścielenie łóżka, zmiana bielizny pościelowej, zmiana pampersów, utrzymywanie czystości w pokojach i innych pomieszczeniach.

m.k.

Z Twittera papieża Franciszka

W naszych sercach zawsze powinniśmy mieć „święty niepokój” w poszukiwaniu prawdziwego dobra, którym jest Bóg.

KEP

Nowy rzecznik Episkopatu

Czasy nie są łatwe, a Kościół będzie musiał w najbliższym okresie mierzyć się z różnymi trudnymi pytaniami i wyzwaniami. Obecnie obserwujemy dużą polaryzację w społeczeństwie, wzrost wrogości do Kościoła, a także odchodzenie wiernych od Kościoła. To są poważne problemy, nad którymi Kościół w dzisiejszych czasach musi reflektować – powiedział nowy rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. dr Leszek Gęsiak, jezuita.

Reklama

Ksiądz Leszek jest doktorem nauk humanistycznych, medioznawcą, kierownikiem Katedry Mediów i Komunikacji Społecznej Akademii Ignatianum w Krakowie, a wcześniej był kierownikiem Sekcji Polskiej Radia Watykańskiego. Posługuje się kilkoma językami obcymi, m.in.: biegle angielskim, francuskim, hiszpańskim i włoskim.

Na pytanie o rolę mediów, zwłaszcza katolickich, odpowiedział: – W panoramie różnych mediów, należących do kogoś i spełniających określoną rolę, musimy odnaleźć to, co jest prawdą. To jest trudne zadanie, ale dla ludzi, którzy szukają, którzy potrafią słuchać, oglądać i czytać, to w tej panoramie można znaleźć prawdę.

Ksiądz Leszek zastąpił na stanowisku rzecznika KEP ks. Pawła Rytel-Andrianika.

m.k.

2020-09-02 10:38

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Obserwator

Reporterzy w Białym Domu tuż po inauguracji prezydentury Donalda Trumpa zapytali, czy nałoży na Rosję kolejne sankcje, jeśli Władimir Putin odmówi rozmów o zakończeniu wojny w Ukrainie. Odpowiedział, że taka ewentualność jest brana pod uwagę. Z kolei prezydent Wołodymyr Zełenski w trakcie rozmowy z Trumpem miał stwierdzić, że nade wszystko chciałby pokoju. – Ale do tego potrzeba dwóch, jak do tanga – rzucił Trump, zapytany, czy jest gotów spotkać się z Putinem, odparł, że „w każdej chwili”.
CZYTAJ DALEJ

Papieski jałmużnik: priorytetem Leona XIV jest Chrystus

2026-07-13 15:11

[ TEMATY ]

Jezus Chrystus

Leon XIV

Vatican Media

We wrześniu Leon XIV uda się do Francji

We wrześniu Leon XIV uda się do Francji

Priorytetem tego pontyfikatu jest Chrystus - uważa papieski jałmużnik abp Luis Marín de San Martín. Jest on jednym z najbliższych współpracowników Papieża. Należy do tego samego, co Leon XIV zakonu augustianów. Znają się zatem od wielu lat. Na tej podstawie zapewnia, że osią obecnego pontyfikatu będzie Chrystus: Żyć w Chrystusie, utożsamiać się z Chrystusem i dawać świadectwo o Chrystusie.

Abp de San Martín podkreśla, że to właśnie z tego chrystocentryzmu wynika też misyjne nawrócenie Kościoła, do którego dąży Leon XIV. „Jest bowiem oczywiste, że jeśli żyjemy w Chrystusie, odczuwamy pilną potrzebę ukazywania Go i przekazywania Go innym. Każdy, kto żyje w Chrystusie, nieuchronnie odczuwa impuls misyjny, ewangelizacyjny, powołanie do bycia świadkiem zbawienia pośród świata” - mówi prefekt Dykasterii ds. Posługi Miłosierdzia w wywiadzie dla portalu Omnes.
CZYTAJ DALEJ

Sosnowiec: U salezjanów powstał mural - przedstawia m.in. Maryję czy św. Jana Bosko

2026-07-14 07:31

[ TEMATY ]

Sosnowiec

mural

Diecezja sosnowiecka

U salezjanów w Sosnowcu powstał nowy mural. Przy parafii pw. św. Rafała Kalinowskiego pojawiły się postaci szczególnie ważne dla tej wspólnoty: Maryja, św. Jan Bosko, św. Dominik Savio oraz św. Rafał Kalinowski. Autorem muralu jest artysta z Krakowa, który pragnie pozostać anonimowy. Dzieło powstało jako dar salezjanów związany z czasem peregrynacji. Nie ma być jednak wyłącznie ozdobą. Ma być znakiem wiary i zaproszeniem dla tych, którzy wchodzą na teren parafii.

– Ten mural powstał po to, żeby witać wiernych. Chcemy, aby każdy, kto wchodzi na teren naszej parafii, od razu czuł, że trafia do miejsca modlitwy, spotkania i domu. To nie jest tylko dekoracja. To znak obecności Maryi i świętych, którzy prowadzą nas do Jezusa i przypominają, że świętość zaczyna się bardzo blisko w codzienności, w relacjach, w trosce o drugiego człowieka – mówi ks. Mariusz Jawny SDB.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję