Reklama

Niedziela Małopolska

DIECEZJA TARNOWSKA

Wyjątkowa rodzina

Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa w Dębicy-Latoszynie świętuje w tym roku 40. urodziny!

Niedziela małopolska 37/2022, str. V

[ TEMATY ]

rocznica powstania parafii

Anna Zboch

Uroczystości kościelne uświetniają występy parafialnej Kapeli Ludowej Iskierczanie

Uroczystości kościelne uświetniają występy parafialnej Kapeli Ludowej Iskierczanie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wspólnota, chociaż młoda, jest bardzo prężna. Działają w niej liczne grupy apostolskie, Straż Honorowa Najświętszego Serca Pana Jezusa i Kapela Ludowa Iskierczanie. Jak mówią parafianie, to zasługa kapłanów z powołaniem, którzy towarzyszą życiu mieszkańców. – Ta parafia skupia zarówno seniorów, młodzież, jak i ludzi w średnim wieku. To się dzieje przez pryzmat kapłaństwa, czyli tego faktycznego powołania. Nasi duszpasterze naprawdę są dla nas, czujemy ich wsparcie, zarówno to duchowe, jak i ludzkie. Panuje tu ciepła atmosfera. Myślę, że tam, gdzie jest szacunek, dialog, tam jest Pan Bóg – mówi Katarzyna Roztowska-Machnik, przedstawicielka rady parafialnej.

Świętowanie

Jubileuszowe spotkanie rozpoczęło się w niedzielę 28 sierpnia Mszą św. pod przewodnictwem biskupa tarnowskiego Andrzeja Jeża. – Każda parafia ma swój niepowtarzalny potencjał, to ludzie, którzy ją tworzą – zaznaczył ordynariusz diecezji tarnowskiej i dodał: – Życzę wam, abyście dzięki tej wspólnocie, którą jednoczy osoba Jezusa Chrystusa, odnajdywali siłę do wzajemnej służby sobie, do troski o dobro i własne zbawienie. Gdy będzie brakowało sił, determinacji, czy wasze serca będą nurtowały różne wątpliwości, to pamiętajcie, że Jego obecność w Najświętszym Sakramencie jest jak studnia przywracająca duchowe siły.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

– Tworzenie wspólnoty parafialnej jest na pewno ciągłą pracą, aby ta wspólnota czuła się rodziną, jednością, żeby mogła doświadczać Bożej miłości – stwierdza proboszcz parafii ks. Piotr Grzanka i dodaje: – On jest Ojcem, a my jesteśmy dziećmi, a parafia jest wyjątkową rodziną, którą Pan Bóg nam daje. Wybrał to miejsce w Latoszynie, aby ta wspólnota miała dom, czyli kościół, swoje zaplecze w postaci domu parafialnego, plebanii i miejsca kultu, jakim jest cmentarz. To tworzy jedność!

W obchodach udział wzięli samorządowcy, przedstawiciele organizacji i stowarzyszeń, kapłani, którzy pracowali w tym miejscu oraz rodacy, a także licznie zgromadzeni parafianie, którzy podkreślali, jak ważna była dla nich budowa kościoła. – Tak naprawdę to ta parafia, ta ziemia latoszyńska ma 800 lat. To było wielkie pragnienie ludzi, aby w miejscowości, gdzie szkoła funkcjonowała od 1860 r. była parafia, kościół. Dzisiaj naszym zadaniem jest przekazywanie tradycji, wiary kolejnym pokoleniom. Kiedy powstawała parafia, było raptem 178 numerów. Teraz jest ponad 6 tys. mieszkańców – zauważa Kazimierz Mazur, prezes Akcji Katolickiej.

Proces

W 1982 r. bp Jerzy Ablewicz erygował nową parafię i mianował ks. Kazimierza Dominika gospodarzem. Cztery lata później nastąpiło wmurowanie kamienia węgielnego w obecności bp. Piotra Bednarczyka. W 1991 r. dzięki modlitwie, wspólnej pracy i ofiarności ludzi bp Józef Życiński dokonał konsekracji świątyni pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa. W 2000 r. został oddany do użytku dom parafialny, który skupia życie kulturalne mieszkańców. Sześć lat później bp Wiktor Skworc poświęcił cmentarz.

2022-09-06 12:23

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Raz na sto lat

Niedziela zamojsko-lubaczowska 37/2022, str. I

[ TEMATY ]

rocznica powstania parafii

Archiwum parafii w Potoku Jaworowskim

Wyjątkowa uroczystość zgromadziała w murach świątyni wielu parafian i gości

Wyjątkowa uroczystość zgromadziała w murach świątyni wielu parafian i gości

Została zamknięta karta historii 100-letniej świątyni w Kobylnicy Wołoskiej, a otwarta drugiego stulecia, którą zaczął pisać ks. Stanisław Gorczyński.

Parafia Trójcy Przenajświętszej w Potoku Jaworowskim 28 sierpnia przeżywała potrójną uroczystość: 100-lecie filialnego kościoła w Kobylnicy Wołoskiej, odpustu ku czci jego patronki Matki Bożej Królowej i bierzmowanie młodzieży. Uroczystościom przewodniczył biskup pomocniczy diecezji zamojsko-lubaczowskiej ks. dr hab. Mariusz Leszczyński. Na świętowanie przybyło duchowieństwo dekanatu Lubaczów z dziekanem ks. kan. Andrzejem Stopyrą. Byli też sąsiedzi z archidiecezji przemyskiej, proboszczowie: ks. Józef Florek – wicedziekan dekanatu Radymno II, kustosz sanktuarium Matki Bożej Pocieszycielki Strapionych w Wielkich Oczach, ks. Wiesław Słysz z Korczowej, ks. Józef Pietroński z Miękisza oraz proboszcz greckokatolicki z parafii Przemienienia Pańskiego w Jarosławiu ks. Paweł Szady, który odprawia też Msze św. w Kobylnicy Wołoskiej. Delegacja rodziców prosiła biskupa o udzielenie ich dzieciom sakramentu bierzmowania. Sumie odpustowej przewodniczył i homilię wygłosił bp Leszczyński, który udzielił sakramentu bierzmowania 17 młodym parafianom. W podziękowaniu za sakrament dojrzałości chrześcijańskiej, oprócz młodzieży i ich rodziców, dziękował też sołtys Piotr Jacyk.
CZYTAJ DALEJ

Nowenna za dusze czyśćcowe

[ TEMATY ]

nowenna

dusze czyśćcowe

Adobe Stock

Nowennę za dusze czyśćcowe można odprawiać w dowolnym czasie w celu uproszenia nieba dla nich oraz jakiejś łaski przez ich wstawiennictwo. Można ją odprawić po śmierci bliskiej nam osoby albo w rocznicę jej śmierci. Szczególnie zaleca się odprawienie nowenny przed liturgicznym wspomnieniem Wszystkich Wiernych Zmarłych (2 listopada), wówczas rozpoczynamy ją 24 października.

AUTOR: Zgromadzenie Sióstr Wspomożycielek Dusz Czyśćcowych: wspomozycielki.pl; apdc.wspomozycielki.pl
CZYTAJ DALEJ

Zmarła Elżbieta Penderecka

2025-10-31 19:59

[ TEMATY ]

zmarła

Penderecka

Adobe Stock

Zmarła Elżbieta Penderecka, żona sławnego kompozytora, prezeska Stowarzyszenia im. Ludwiga van Beethovena, który zajmuje się organizacją Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena w Warszawie - poinformował PAP w piątek Andrzej Giza ze Stowarzyszenia im. Beethovena.

„W dniu dzisiejszym odeszła nagle Elżbieta Penderecka, mecenas kultury, promująca w Polsce i na całym świecie muzykę oraz wspierająca kariery młodych artystów. Była pomysłodawczynią i organizatorką wielu ważnych wydarzeń artystycznych i festiwali, spośród których najbardziej znanym jest Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena. Jej kulturotwórcza działalność zyskiwała szerokie uznanie w kraju i za granicą, czego dowodem są liczne przyznane jej odznaczenia. Przez ponad 50 lat stała u boku Krzysztofa Pendereckiego, zapewniając kompozytorowi ognisko domowe i warunki do pracy twórczej oraz towarzysząc mu w licznych podróżach, podczas których zawsze angażowała się w rozpowszechnianie kultury polskiej” – napisał Giza w komunikacie przesłanym PAP.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję