Reklama

Jedność darem Boga

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

We wtorek 24 stycznia, w przeddzień święta Nawrócenia św. Pawła Apostoła zakończył się Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan w archidiecezji łódzkiej. Tegorocznym modlitwom towarzyszyło hasło: „Przemienieni przez zwycięstwo Jezusa Chrystusa”, zaczerpnięte z Listu św. Pawła do Koryntian. Po raz pierwszy w historii materiały do modlitw ekumenicznych przygotowali chrześcijanie z Polski. Wierząc, iż jedność jest darem Boga, chrześcijanie nie zapominają, że odbudowa utraconej jedności wymaga cudu Jego łaski. Potrzeba zatem wytrwałej, ufnej modlitwy, która sprawi, że Bóg udzieli Swej pomocy w przywróceniu pełnej jedności Kościoła.
W świątyniach rzymskokatolickich naszej archidiecezji, a także w kościołach bratnich wspólnot chrześcijańskich sprawowane były nabożeństwa ekumeniczne. Duchowni oraz wierni różnych Kościołów i wyznań chrześcijańskich składali wspólne świadectwo wiary w Trójjedynego Boga.
22 stycznia modlitwa w intencji jedności chrześcijan rozbrzmiewała w łódzkim kościele ewangelicko-augsburskim św. Mateusza. W spotkaniu uczestniczyli m.in.: zwierzchnik diecezji warszawskiej Kościoła ewangelicko-augsburskiego w RP bp Jan Cieślar, ordynariusz diecezji śląsko-łódzkiej Starokatolickiego Kościoła Mariawitów w RP bp Włodzimierz Jaworski, ks. rektor Adam Kleszczyński z Kościoła ewangelicko-metodystycznego, ks. Semko Koroza z Kościoła ewangelicko-reformowanego, ks. dziekan Stanisław Muchewicz z Kościoła Polskokatolickiego, pastor Leszek Bakuła z Kościoła Chrześcijan Baptystów, proboszcz zgierskiej parafii ewangelicko-augsburskiej ks. Marcin Undas, ks. Michał Makula, proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej św. Mateusza. Przybyli także duchowni katoliccy: kanclerz Kurii Metropolitalnej Łódzkiej ks. prał. dr Andrzej Dąbrowski, proboszcz łódzkiej parafii Matki Boskiej Zwycięskiej ks. prał. Tadeusz Weber, proboszcz zgierskiej parafii Matki Bożej Dobrej Rady ks. dr Andrzej Blewiński oraz ks. dr Marcin Czajkowski. Nie zabrakło kleryków Wyższego Seminarium Duchownego i Wyższego Seminarium Ojców Franciszkanów oraz sióstr zakonnych. Licznie przybyli wierni z różnych Kościołów chrześcijańskich.
Wszystkich uczestników nabożeństwa ożywiała ufność, że wspólna modlitwa przyczyni się do tego, iż wspólnoty chrześcijańskie staną się zdolne do złożenia ofiary jedności.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2012-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Stwórca przychodzi do własności, a własność Go nie rozpoznaje

2026-01-01 16:30

[ TEMATY ]

Ks. Krzysztof Młotek

Glossa Marginalia

B.M. Sztajner

Syrach wkłada w usta Mądrości hymn, który brzmi jak publiczne wyznanie. Mądrość przemawia w zgromadzeniu, a więc w przestrzeni liturgii i słuchania. Nie pojawia się jako prywatna intuicja. Pochodzi „z ust Najwyższego”, co w Biblii oznacza słowo stwórcze i wierne. Hebrajskie ḥokmāh i grecka sophia opisują dar, który przenika rozum i sumienie. Syrach personifikuje Mądrość w rysie kobiecym, a obraz służy mówieniu o hojności Boga, który poucza i karmi.
CZYTAJ DALEJ

Nakazane święta kościelne w 2026 roku

[ TEMATY ]

Nakazane święta kościelne

Karol Porwich/Niedziela

Publikujemy kalendarz uroczystości i świąt kościelnych w 2026 roku.

Wśród licznych świąt kościelnych można wyróżnić święta nakazane, czyli dni w które wierni zobowiązani są do uczestnictwa we Mszy świętej oraz do powstrzymywania się od prac niekoniecznych. Lista świąt nakazanych regulowana jest przez Kodeks Prawa Kanonicznego. Oprócz nich wierni zobowiązani są do uczestnictwa we Mszy w każdą niedzielę.
CZYTAJ DALEJ

Między klasą a krzyżem - lekcja z Kielna

2026-01-04 14:54

[ TEMATY ]

usunięcie krzyża

Kielno

Norwid

Red

Usunięcie krzyża z przestrzeni wychowania to gest, który rani nie tylko religijnie, ale także kulturowo. A jednak, paradoksalnie, incydent ze szkoły w Kielnie ma też swoją jasną stronę. Bo uczniowie – ci, których tak często posądzamy o obojętność – nie zgodzili się na usunięcie krzyża. W ich spokojnym sprzeciwie zabrzmiała cicha, ale mocna wiara.

Cyprian Kamil Norwid, który krzyż widział zawsze na tle polskiej historii, przestrzegał dobitnie: „Bo kto, do Krzyża nawet idąc, minął krzyże ojczyste, ten przebiera w męczeństwie!”. To zdanie brzmi dziś jak komentarz do współczesnych prób „czyszczenia” przestrzeni publicznej z symboli, które przez wieki były znakiem polskiej tożsamości, a nie kościelnym rekwizytem. Krzyż szkolny, krzyż w urzędzie, przydrożny krzyż – to właśnie są „krzyże ojczyste”. Mówią o historii narodu, o jego duchowym dziedzictwie, o pamięci wspólnoty, nie o „narzucaniu religii”.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję